Business Intelligence a Hurtownia Danych - co to takiego i jak są powiązane te dwa pojęcia?

Business Intelligence i hurtownie danych to dwa aspekty transformacji cyfrowej, ściśle ze sobą powiązane. Business Intelligence daje możliwość odpowiedzi na złożone pytania dotyczące danych w organizacji i potem wykorzystania tych odpowiedzi do podejmowania właściwych decyzji biznesowych. Aby móc odpowiadać na te pytania, potrzebna jest hurtownia danych, która nie tylko umożliwia bezpieczne i scentralizowane gromadzenie danych, ale także zapewnia mechanizm szybkiego pozyskiwania odpowiedzi na ww pytania. Krótko mówiąc, hurtownia danych sprawia, że duże ilości danych w organizacjach stają się dla nich użyteczne.

Z technicznego punktu widzenia hurtownia danych to system zarządzania danymi, który te dane zbiera i przechowuje do dalszej analizy. Business Intelligence natomiast zajmuje się właśnie analizą tych zebranych danych i ich praktycznym wykorzystaniem. Hurtownię danych w przenośni można sobie wyobrazić jak wielki magazyn, gdzie ciężarówki wyładowują ładunki danych, które są następnie sortowane i porządkowane w tabelach, tak, aby później łatwo było znaleźć potrzebne dane.

Dane w hurtowni można przechowywać na 3 sposoby, on-premise, w chmurze, lub w modelu hybrydowym. Hurtownie danych on-premise działają na komputerach w siedzibie firmy, natomiast hurtownie w chmurze są w pełni online, i płacimy za miejsce na serwerach, którymi zarządza firma zewnętrzna. Popularne rozwiązania chmurowe oferują giganci technologiczni, jak Amazon, Microsoft czy Google. Plusem tego typu rozwiązań jest to, że o bezpieczeństwo danych i niezakłócone działanie hurtowni martwi się dostawca. Model hybrydowy to połączenie dwóch poprzednich rozwiązań.

W ArgonData świadczymy kompleksowe usługi w zakresie Business Intelligence w technologii Microsoft Power BI, zapraszamy do kontaktu.

Inne wpisy

Rachunek zyskow i strat w Power BI

Narzędzia Business Intelligence

Co to jest Power BI?

Raporty Power BI

Co to jest Microsoft Fabric?

Co to jest tabela dat w Power BI i do czego jej potrzebujemy?